Лука ЛАСЛО і Бернгард КАЦ
 
Продовжуємо публікацію матеріалів проєкту "Прості обличчя непростої історії". Проєкт реалізовувався Благодійним Фондом «Суспільні ресурси та ініціативи» за підтримки Українського культурного фонду.
 
Лука ЛАСЛО і Бернгард КАЦ. Історії цих людей пов’язані щонайменше фотографією, на якій вони дивляться на парад радянських військ на Центральній площі м. Чернівці.

Лука Ласло народився у 1898 році в родині коваля. У ранньому дитинстві залишився сиротою. (Румунія). Брав участь у Першій світовій війні на стороні Австро-Угорщини. У 17-річномувіці розпочав революційну діяльність – був активним учасником створення Угорської радянської республіки. З політичних міркувань змінив ім’я на Васілє.

З 1922 року став членом комуністичної партії Румунії. Відтоді переслідувавсярумунською владою, у т.ч., і за поширення нелегальної літератури. У 1938 році став членом ЦК комуністичної партії Румунії. У 1940 році спробував нелегально перейти румунсько-радянський кордон, був заарештований румунською владою і звільнений радянськими владою 28 червня 1940 року.

Повернувся до Румунії у 1944 році як один із найбільш впливових членів ЦК комуністичної партії Румунії. Обіймав посади міністра фінансів, віце-прем’єр міністра тощо. Та у 1952 році був заарештований вже комуністичною владою Румунії за звинуваченнями у «правому ухилі» та засуджений до смертної кари, яка була замінена на довічне ув’язнення. Помер у 1963 році, а у 1968 році був посмертно реабілітований.

Бернгард КАЦнародився у 1906 році у Чернівцях, які на той момент входили до складу Австро-Угорської імперії. Був активним учасником комуністичного підпілля Буковини. Прихід радянської влади та наступне входження північної Буковини до складу УРС відповідало політичним поглядам юнака. Його професійна діяльність не мала нічого спільного з політикою. Після Другої світової війни він працював завідуючим виробничого відділу фабрики індивідуального пошиву. Пізнішеі до 1987 року був працівником адміністрації виробничого швейного об’єднання «Трембіта».

Був головою ради ветеранів комуністичного підпілля Буковини. Почесний громадянин Чернівців(1987 рік). Автор низки публікацій у газеті «Радянська Буковина». Помер у Чернівцях у 1994 році.