У Палаці Парламенту Румунії відбувся круглий стіл «730 днів війни в самому серці Європи: наслідки, реалії та перспективи на регіональному та глобальному рівнях» 

27 лютого 2024 р. у Палаці Парламенту Румунії відбувся круглий стіл «730 днів війни в самому серці Європи: наслідки, реалії та перспективи на регіональному та глобальному рівнях». Захід було організовано Союзом українців Румунії (СУР) у партнерстві з Фракцією національних меншин у Палаті депутатів. До організації круглого столу долучився і Благодійний фонд «Суспільні ресурси та ініціативи». На круглому столі виступили віце-президент БФ «Суспільні ресурси та ініціативи» Сергій Гакман та членкіня Фонду Наталія Нечаєва-Юрійчук.

Круглому столу передувала росповідь про війна в Україні у світлинах – відбулося відкриття фотовиставки «730 днів війни в самому серці Європи: конфлікт у зображеннях», проведеної у партнерстві з агентством Agerpres. Були представлені світлини Крістіана Лупашку, кореспондента агентства, який передав крізь об'єктив свого фотоапарата емоції пережиті під час 15 поїздок до України. Світлини розкривають ситуацію в Україні та є маніфестом, закликом до усвідомлення драми всього українського народу. «Виставлені фотографії лише підтверджують, що війна триває, що є величезні втрати, як матеріальні, так і людські, і, що потрібна солідарність, щоб підтримати Україну в її боротьбі з російським агресором», – сказав Крістіан Лупашку.

Агентство Agerpres на заході представила його генеральна директорка Клаудія Ніколає. «Ця війна означає кров, означає вбивства. Ми намагалися також показати мистецтво, культуру, цивілізацію, які постраждали, представили на зображеннях повністю або частково знищені об’єкти спадщини ЮНЕСКО. Ми презентували зруйновані церкви, які представляють, по суті, культурну цінність будь-якого стражденного народу», – сказала Клаудія Ніколає.

Круглий стіл відкрив Голова Союзу українців Румунії, депутат Микола-Мирослав Петрецький, який наголосив на тому, що Румунія підтримує український народ від початку вторгнення, а парламент Румунії одним із перших у світі «найжорсткішим чином засудив агресію Росії».

Микола-Мирослав Петрецький зазначив, що Румунія залишається «надійним партнером України» та підкреслив солідарність румунського народу, незалежно від віросповідання та національності. «Я дякую румунській державі, моїм колегам у парламенті та всім, хто підтримував і підтримує український народ», - сказав представник українців у Парламенті Румунії.

Голова СУР засудив розв’язану Росією війну, яка, за його словами, спрямована «не лише проти України, а й проти демократії». «Я переконаний, що, підтримуючи Україну, ми зупинимо війну і житимемо у світі миру та спокою», – сказав депутат Микола-Мирослав Петрецький. Учасники також вшанували хвилиною мовчання пам'ять жертв війни в Україні, що її розв'язала росія.

У заході взяли участь понад 100 осіб з Румунії, України та Республіки Молдова, серед яких офіційні особи, парламентарі, дипломати, представники місцевої державної адміністрації з Румунії, України та Республіки Молдова, представники академічних кіл та релігійних культів, експерти, члени української громади.

Обговорення було зосереджено на низці пріоритетів, таких як: тристороння співпраця та підтримка України та Республіки Молдова Румунією, перспективи євроінтеграції України та Республіки Молдова, російська агресія як загроза стабільності, безпеці та демократії в регіоні, залучення діаспори до підтримки України, а також відбудови та зміцнення України.

На заході також було обговорено динаміку румунсько-українських відносин, подолання наслідків російської агресії в Україні, протидію зусиллям режиму Владіміра Путіна з підриву демократії та європейських інституцій, а також розколу західних суспільств.

У контексті складної ситуації в Україні та страждань, спричинених конфліктом, учасники круглого столу наголосили на важливості солідарності з українським народом перед обличчям сучасних викликів і загроз, а також на твердій відданості цінності демократії та поваги до прав людини. Було підтверджено непохитну підтримку територіальної цілісності України та рішуче засуджено агресію Росії, підкресливши той факт, що вона є не лише загрозою для України, але й викликом для демократії та стабільності в Європі.

У той же час в ході дискусій було підкреслено, що існує сильна потреба у співпраці та взаємній підтримці на європейському та міжнародному рівнях для вирішення цієї складної ситуації та сприяння миру й стабільності в регіоні. Тому було наголошено і на необхідності продовження підтримки України, оскільки вирішення конфлікту та відбудова країни потребуватимуть довготривалих зусиль та постійної участі міжнародної спільноти.

Війна у цифрах: За офіційними оцінками, станом на 31 грудня 2023 року загальна вартість відбудови та відновлення в Україні перевищила 480 мільярдів євро. Майже 4000 навчальних закладів (вишів, шкіл, дитсадків ) було пошкоджено або зруйновано з початку вторгнення. Людські втрати за 730 днів війни в Україні перевищили 10 тисяч убитих мирних жителів, з яких понад 500 дітей. Понад 14 мільйонів людей, майже третина населення України, були змушені залишити свої домівки, більше половини з них покинули країну, у тому числі 2 мільйони дітей. Україна наразі є країною з найбільшою кількістю мін і вибухонебезпечних залишків, що не розірвалися, у всьому світі, з третиною ураженої території, що еквівалентно всій площі Румунії.