Проекти та Ініціативи

Лютий - червень 2019 р. Мікропроект: «Громадянська освіта як ключ до локального розвитку». ІІ. Імплементація програм громадянської освіти в Магальській та Острицькій ОТГ.

Мікропроект «Громадянська освіта як ключ до локального розвитку». ІІ. Імплементація програм громадянської освіти в Магальській та Острицькій ОТГ. (лютий – червень 2019 р.)  

 Мета мікропроекту: Підвищення рівня базових громадянських компетенцій жителів Магальскої та Острицької ОТГ для вирішення соціально-економічних і культурно-освітніх проблем місцевих громад, залучення якомога ширшого кола різних груп населення в процесі підготовки, прийняття та контролю за імплементацією управлінських рішень

Задачі  мікропроекту

  • Імплементувати дві програми громадянської освіти, розроблених на основі проведеного аналізу потреб цільових груп Магальскої та Острицької ОТГ в Чернівецькій області.
  • Реалізувати громадянську ініціативу в Магальскій і Острицькій ОТГ в Чернівецькій області
  • Імплементувати програму громадянської освіти партнерської організації Херсонсько ГО «Успішна жінка» в рамках Відкритого університету для дорослих, м.Чернівці

 Цільові групи:

Реалізація проекту географічно була спрямована перш за все на Магальську і Острицьку ОТГ в Чернівецькій області, з якими БФ «Суспільні ресурси та ініціативи» в 2018р. підписав Меморандуми про співпрацю в галузі освіти дорослих в партнерстві з Представництвом німецької неурядової організації «Німецьке об'єднання народних університетів» (DVV International) в Україні та Громадською організацією "Українська асоціація освіти дорослих". Основною особливістю цих громад є об'єднання сіл з переважаючим українським і румунським / молдавським населенням, при цьому більшість населення тут складають представники етнонаціональних меншин, а представники титульної нації є етнічною меншиною в складі ОТГ. 

Програма діяльність передбачала наступне:

  1. Реалізація програми «Базовий курс ефективного громадянства і комунікацій» в Магальскої і Острицької ОТГ, що включає наступні блоки: а) Громадянська освіта як ключ до розвитку спільнот, б) Політико-правовий модуль: права людини та механізми їх захисту, інструменти участі громадян у управлінні спільнотами, громадський моніторинг діяльності органів публічної влади, в) Економічний модуль: основи фінансової грамотності, основи підприємництва: експрес-курс, г) Соціально-культурний модуль: ефективна комунікація, критичне мислення, рольова гра на медіаграмотність «Правда чи брехня?», діалогові стратегії, способи рішень конфліктних ситуацій.
  2. Реалізація програми «Базовий курс ефективного управління та участі» в Магальскій і Острицькій ОТГ, що включає наступні блоки: а) Громадянська освіта як ключ до розвитку спільнот, б) Економічний модуль: підготовка і менеджмент проектів, в) Соціально-культурний модуль: ефективна комунікація.
  3. Реалізація громадських ініціатив «Прості обличчя непростої історії»
  4. Реалізація партнерської програми «Громадянська освіта жінок - нові можливості для розвитку місцевої громади», що включає наступні блоки: а) "Громадянська освіта як спосіб утвердження демократичних цінностей", б) "Громадянська активність - нові можливості для самореалізації особистості"
  5. Проведення моніторингу та оцінки програм громадянської освіти

Досягнення і результати

- Всього (повністю або частково) за програмою «Базовий курс ефективного громадянства і комунікацій» навчання пройшло більше 80 жінок-представниць різних етносів в Магальській і Острицькій ОТГ (при запланованих 40). Головним результатом їхньої участі в даній освітньої програми є придбані ними базові громадянські компетентності, а також досвід особистого розвитку та активної участі в суспільному житті. Під час навчання жінки отримали знання та вміння взаємодіяти з органами місцевої влади; навчилися реалізовувати, послідовно відстоювати і захищати свої права та інтереси; застосовувати демократичні технології прийняття рішень, з огляду на власні інтереси і потреби інших; моніторити діяльність органів публічної влади і використовувати інструменти громадського контролю; приймати обґрунтовані рішення і здійснювати ефективні дії в фінансових сферах, для реалізації життєвих цілей і планів на поточний момент і майбутні періоди; розвивати вміння і навички ефективної комунікації, ведення переговорів, самопрезентації, підвищення емоційної стабільності, толерантності, медіаграмотності і критичного мислення, розширення особистісного потенціалу та самореалізації, мотивації себе і інших до активної громадської позиції, включенню в суспільне життя.

Участь в програмі «Базовий курс ефективного управління та участі» взяли 23 представники органів влади та місцевих активіста Магальскої і Острицької ОТГ. У роботі з ними хороші результати дало проведення тренінгів з написання та менеджменту проектів, при яких активно опрацьовувалися такі проектних ідеї, як будівництво спортивно-оздоровчого центру з басейном для дітей Магальскої ОТГ і очищення берегів річок Прут, Дерелуй та Молниця, що протікають через Острицьку ОТГ (зараз дані проекти знаходяться на стадії пошуку партнерів та відповідних конкурсів для подальшої їх подачі). Під час же тренінгів з ефективної комунікації зі ЗМІ (в рамках соціально-культурного модулю) представники органів влади та місцеві активісти не тільки обговорили роль ЗМІ в сучасному світі, розібрали потреби влади, активістів та ЗМІ, а також навчилися створювати якісний прес-реліз і давати інтерв'ю і тепер використовують ці навички у своїй повсякденній професійній і громадській діяльності.

Загалом тривалість програм для жінок в кожній ОТГ склала 37 навчальних годин, а для представників органів влади та активістів - 16 навчальних годин.

Після апробації програм було упорядковано і видано методичний посібник до програми «Базовий курс ефективного громадянства і комунікацій» (60 примірників).

- Понад 100 осіб з Магальскої і Острицької ОТГ взяли участь в проведенні громадської ініціативи - відкритті 2-х фотовиставок «Прості особи непростої історії», що сприяло подоланню етнонаціональних і етнорегіональних стереотипів взаємного сприйняття через усвідомлення складності і неоднозначності історії краю. На фотовиставках було представлено 40 фотографій простих жителів Магальської і Острицької ОТГ, які пройшли через війни, реформи, політичні потрясіння, репресії, голод, депортації, і чиї долі є своєрідним відображенням долі Буковини в останні століття. Презентації виставок проходили на двох мовах (українській та румунській).

- За допомогою спільної роботи над пошуком героїв фотовиставки та її організації, активним учасникам програм в кожній з ОТГ (жінкам-представницям різних етносів і представникам місцевої влади) вдалося налагодити конструктивний діалог, навчитися працювати в команді, розвінчати усталені стереотипи і гармонізувати міжетнічні відносини.

- 20 жінок-представниць різних етносів в рамках Відкритого університету для дорослих, м.Чернівці пройшли навчання за програмою «Громадянська освіта жінок - нові можливості для розвитку місцевої громади» партнерської організації Херсонський ОЦ «Успішна жінка» і розширили свої компетенції в сфері демократичних цінностей, гендерної рівності, а також основ жіночого лідерства та тактик подолання опору жіночого лідерства.

 Підсумки:

Реалізація цього проекту дозволила цільовим групам одержати не часткову чи вибіркову інформацію про важливі для них питання, а забезпечила комплексність отримання базових знань, умінь і навичок для вирішення соціально-економічних і культурно-освітніх проблем місцевих громад, залучення якомога ширшого кола різних груп населення в процесі підготовки , прийняття і контролю за імплементацією управлінських рішень.