Суспільні ресурси та ініціативи
Бульвар Героїв Крут, 20/32
м. Чернівці, Україна, 58000
Тел.: +380930176854,
e-mail: fsri.office@gmail.com
Червень-листопад 2021 р. Реалізація проєкту «Прості обличчя непростої історії»
З червня 2021 р. розпочато реалізація проєкту БФ «Суспільні ресурси та ініціативи» «Прості обличчя непростої історії» за підтримки Українського Культурного Фонду.
Мета проєкту - створення і промоція офлайн та онлайн форматів виставки «Прості обличчя непростої історії» як інноваційного інструменту взаємодії жителів Чернівецької області для формування нового бачення регіональної історії та мінімізації негативних етнонаціональних, етнорегіональних, політичних та історичних стереотипів взаємного сприйняття.
В рамках проєкту буде презентовано шість фотовиставок «Прості обличчя непростої історії» у територіальних громадах Чернівецької області, а саме – Чернівецькій, Кіцманській, Вижницькій, Герцаївській, Хотинській, Сторожинецькій; систематизовано та упорядковано світлини та історії героїв, зображених на них, для майбутнього фотоальбому, його видання та подальше поширення, створення спеціального сайту та онлайн галереї з можливістю подальшого наповнення для пожвавлення міжкультурного діалогу на рівні громади, регіону та у перспективі – всієї України, що в кінцевому результаті сприятиме активізації процесу формування української політичної ідентичності.
В рамках проєкту планується:
Через залучення до написання спільної регіональної історії окремих жителів області відбуватиметься руйнування негативних стереотипів взаємного сприйняття, формування нового гуманістичного бачення непростого різного минулого та спільного майбутнього. Родинні історії, в яких тісно переплелися долі людей різного етнічного походження в буремні часи минулих століть формуватимуть взаємне розуміння та довіру, тим самим сприяючи консолідації української політичної нації. Створення оригінального контенту виставки “Прості обличчя непростої історії” наголосить як мінімум дві актуальних теми: збереження і популяризація “живої історії” України і також використання історичних родинних фото як артефактів для її (історії) ілюстрації. Крім переосмислення місця і ролі “простої людини” у контексті творення історії нашого краю, виставки будуть нести ще як мінімум одне смислове навантаження. Родинні фотографії стануть виставковими експонатами, вийдуть за межі сімейних архівів і будуть цікавими іншим з естетичного погляду. Композиція старої фотографії будувалась за іншими правилами, ніж сучасної. Освітлення, пози, одяг, декорації - все це дуже несе естетичне навантаження, незалежно від того, кого зафіксовано на фото. Окрім того, одним із основних меседжів інформаційної кампанії слугуватиме ідея "я, незалежно від свого етнічної, регіональної, конфесійної, гендерної приналежності - у першу чергу громадянин/ка України"
З 2016 р. Благодійним фондом «Суспільні ресурси та ініціативи» у партнерстві з Чернівецькою обласною універсальною науковою бібліотекою ім. М. Івасюка в рамках проектів DVV International та ІДЦ «Інтеграція та розвиток» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини в Чернівцях було започатковано Відкритий університет для дорослих. З 2017 року діяльність Відкритого університету для дорослих вийшла за межі обласного центру та розповсюдилася на Брусницьку, Острицьку, Магальську та Герцаївську територіальні громади. Впродовж 2016-2020рр. у його роботі взяли участь більше 1200 його слухачів. Окрім програм неформальної освіти, тут були розроблені та задіяні креативні формати заходів, які мали і освітнє, і культурне навантаження. В результаті були реалізовані різноманітні культурні заходи (фотовиставка «Прості обличчя непростої історії», екскурсії «Етнічними стежками Чернівців», вечори поетичної свічі, бардівської пісні, літературні читання, театральні постановки, форум-театр), а також флешмоби «Книги у супермаркеті», «Вірші на асфальті», «Вірші просто неба», «Хочете більше знати?», «А Ви читали?», бесіда за вином й про вино «П’ять відтінків червоного» та багато інших. Для БФ «Суспільні ресурси та ініціативи» є стратегічним пріоритетом розвиток культурно-освітнього напрямку роботи, забезпечення його сталості, залучення широкої аудиторії до його діяльності Відкритого університету для дорослих та посилення його культурно-освітнього впливу, особливо в умовах тривалих карантинних обмежень.
Інноваційність проєкту полягає: По-перше, в ідеї самої фотовиставки, яка пропонує подивитися на історію територій сучасної Чернівецької області під незвичним кутом зору - через життя простих людей різних національностей і віросповідань, які тут жили і живуть, і які пройшли через війни, реформи, політичні потрясіння, репресії, голод, примусову працю і депортації, що в принципі відображає долю всієї Європи. І при цьому, незважаючи на всі військові і політичні катаклізми, ці люди зуміли зберегти любов до рідного краю, толерантне ставлення до інших, власні звичаї, традиції, культуру. По-друге, у алгоритмі підготовки та реалізації концепції фотовиставки, яка є надзвичайно партисипативною, оскільки практично кожен, хто має сімейні світлини та готовий розповісти історії людей, зображених на них, може стати співтворцем виставки. Фактично створюється можливість для окремої людини долучитися до процесу написання історії: перетворити своїх пращурів на історичні постаті, через життя яких ми дізнаємося історію краю. По-третє, у використанні онлайн-інструментів, які дозволяють створити фотокарту Чернівецької області, основою якою повинні стати світлини виставки та відео-історії, а також забезпечити постійний відкритий доступ до неї, незалежно від локації чи часу доби. Використання двох форматів - традиційного і онлайнового є інноваційним підходом цього проекту, який дозволить експонувати фотовиставку без реального переміщення в просторі, що зараз як ніколи актуально через ризики пандемії та карантинні обмеження. Онлайн формат хоч і не спровокує такого емоційного ефекту як традиційна виставка, але дозволить розширити як географію, так і кількість людей, які захочуть аби їх сімейні історії стали “пазлами” у історії регіону.