Суспільні ресурси та ініціативи
Бульвар Героїв Крут, 20/32
м. Чернівці, Україна, 58000
Тел.: +380930176854,
e-mail: fsri.office@gmail.com
У Вижниці відбулось відкриття фотовиставки «Прості обличчя непростої історії»!
6 жовтня 2021 р. У приміщенні Вижницької публічної бібліотеки відкрилася фотовиставка «Прості обличчя непростої історії», ініційована в рамках однойменного проєкту Благодійного фонду «Суспільні ресурси та ініціативи» за підтримки Українського культурного фонду.
Непрості повороти історії, зміни кордонів та державної приналежності, суспільно- політичні катаклізми сформували сучасне обличчя Вижниччини. Фотовиставка «Прості обличчя непростої історії» – це перший крок до знайомства з історією краю через долю людини. Це – зустріч сучасного з минулим через історію й світлини. У презентації фотовиставки взяли участь: віце- президент БФ «Суспільні ресурси та ініціативи», заступник директора Чернівецького регіонального центру перепідготовки та підвищення кваліфікації, кандидат історичних наук, доцент Сергій Гакман; член БФ «Суспільні ресурси та ініціативи», доцентка кафедри політології та державного управління ЧНУ імені Юрія Федьковича, кандидатка історичних наук Наталія Нечаєва-Юрійчук; вижницькй міський голова Олексій Чепіль; директорка Вижницької публічної бібліотеки Валентина Білак; представники громадськості та ін.
Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду.
Отже, Благодійний фонд «Суспільні ресурси та ініціативи» продовжує знайомити з історією Буковини через родинні історії. На цей раз це Вижницька територіальна громада.
– Життя простих людей у непрості часи різних епох, різних держав, а в цілому – це історія краю. Для нас, якщо людина служила в радянській армії – вона герой, якщо вона була в УПА – вона герой, якщо людина служила в різних арміях (Польській, Румунській), які перебували на території Буковини і був Людиною – це також герой. Так, це дуже складно, але ми маємо примиритись з нашою історією в ім’я того, щоби мати спільне майбутнє, спільне майбутнє єдиної України. Саме тому ми маємо зрозуміти, що наша історія різна. Наші батьки мали різну долю, але у нас є спільне майбутнє, тому ми маємо крокувати вперед. Потрапили до проєкту шість громад: Вижницька, Хотинська, Сторожинецька, Кіцманська, Герцаївська та Чернівецька, – сказав, відкриваючи виставку проєкту Сергій Гакман. – Я дуже сподіваюся, що це буде постійно діюча виставка, яка буде поповнюватися новими героями, дійде до кожного населеного пункту громади, адже там проживають люди, які мають цікаву історію родини і пережили щось таке, що варто би було знати всім. Вона мандруватиме від школи до школи, щоб таким чином наші діти могли дізнатися про своїх земляків, про їх складне життя.
Щире спасибі висловив організаторам виставки вижницький міський голова Олексій Чепіль.
Розпочали презентацію надсучасними історіями Героїв, які зараз, боронячи незалежність України, віддали своє життя захищаючи Україну на Сході. Це Василь Паламарюк, Віталій Крутофіст, Юрій Дутчак, Олег Косован.
– Про кожного з присутніх, кожну родину можна писати історію. І найбільше світлин, найбільше історій ми отримали з Вижницької громади, – ділиться враженнями із засновниць проєкту «Прості Обличчя непростої історії» Наталія Нечаєва-Юрійчук. –приїхала я сюди у серпні і ми почали працювати. Наші герої – це люди зі складною долею, яким довелося жити в непростих історичних умовах. Вижниччина унікальна тим, що з одного боку вона пережила дуже багато трансформацій, викликів, змін кордонів, держав. Кожна людина на генетичному рівні знає, що владу треба шанувати, треба ставитись з повагою, але тут люди завжди розуміли що треба й самому залишатися людиною, виховувати цю людяність у своїх дітях. Але важливо, що ви дивитесь на цей світ, на проблеми і водночас творите таку красу, яка нам дає поштовх до життя у виробах різьбярських, мистецьких, художніх творах, поезії. Я в захопленні від історії родини заслуженої майстрині народного мистецтва України Ірини Андрицуляк.
Ідея заходу в тому, щоб показати, що в нас є різні люди з різною долею, але ось оці долі формують загальну історію краю. Кожна людина є унікальною та кожна родинна історія є особливою. Саме з цих малесеньких історій формується наша спільна велика історія України. Це допоможе подолати негативні етнічні, історичні, політичні стереотипи, допоможе зрозуміти того сусіда, який живе поруч з тобою, та уникнути тертя між різними спільнотами.
Формування уявлень про регіональну історію через історії різних людей сприятиме усвідомленню мешканцями різних громад усієї складності та неоднозначності власного регіону, що так само формуватиме більш толерантне ставлення один до одного і сприятиме єднанню української нації.
В організаторів проєкту виникла суперечка – від якої громади представити талановитого музиканта, композитора, майстра лозоплетіння Олександра Бродовінського, адже народився на Хотинщині й не пориває зв’язків і досі. І звичайно Вижниця перемогла, –відзначив Сергій Гакман, знайомлячи з новими історіями.
Приємно, що до проєкту потрапив наш колега, на жаль, уже покійний Михайло Горюк, знаний в краї фотожурналіст, який залишив велику історію в світлинах.
Заслужений журналіст України, колишній редактор газети «Вижницькі обрії» Степан Кириляк представив життєву історію відомого громадського діяча, поета Манолія Попадюка.
Які різні світлини, як і різні долі. Не без сліз слухали історію Петра Івановича та Олени Михайлівни Усових від доньки Валентини Петрівни. З великою гордістю говорили син та донька знаного музиканта Михайла Йосиповича Лучика. А коли Михайло Ковалюк представляв Тараса Корниловича Дебрина, Ольга Григорівна Анич не втрималася і виконала пісню, яку він спеціально написав для неї і яка довго виконувалася з її соло хором «Просвіти».
Багато краян з тридцяти представлених на світлинах відомі не лише нашим читачам, а й широкому загалу. Але час іде, покоління міняються і цей проєкт стане через багато років історією про наше життя, з нього дізнаватимуться про долі видатних і звичайних людей Вижниччини – Ольги Анич, Аксенії Демко, Віталія Косовича, Михайло Лучика, Юрія Паучека, Михайла Хащового, Марії Клим, Федора Чев’юка, Костянтина Чорнея та багатьох інших. Думаю, що проєкт буде мати продовження, до нього доєднаються наші діти.
Директор міської бібліотеки Валентина Білак подякувала куратору проєкту та всім бібліотечним працівникам з Вижниці, Іспаса, Чорногузів, Кибаків, Мілієвого, Черешеньки, Рівні, завдяки яким були зібрані матеріали.
Ця виставка довго не засиджуватиметься у бібліотеці, тож поспішайте відвідати і більше дізнатись про історію своїх земляків.
Алла ЧЕЧУЛ.
Дякуємо Вижницькій публічній бібліотеці за допомогу та підтримку!
Долучаймося до творення спільного бачення минулого!