Новини

Василь Андріяшик

Василь Андріяшик

Чернівецька область сьогодні відзначає 103 річницю Буковинського віча 3 листопада 1918 р. Розповідаємо про одного з його учасників, нашого земляка - Василя Андріяшика.

Василь Тимофієвич Андріяшик – сільський господар, учасник Буковинського віча.

Розповідаючи про батька його донька, Одарка Василівна Старинська, наголошує, що з раннього дитинства він виховував у своїх шістьох дітях патріотизм і вселяв віру в те, що Україна стане незалежною. Йому не довелось дожити до цієї події сім років.

Василь Андріяшик, син простого селянина, народився у 1895 році в Лашківці, що біля Кіцманя. До речі хата Андріяшиків свого часу була перенесена до Чернівецького  обласного державного  музею народної архітектури та побуту і є зараз одним з його експонатів. 

Юнаком Василь був мобілізований до війська, коли розпочалась перша Світова війна, воював на італійському фронті. Але найбільш знаковою подією в його житті стала все ж участь у Буковинському вічі. Ці багатотисячні народні збори тоді засвідчили волю буковинців до об’єднання з Великою Україною. Василь того дня вбрався у святковий одяг, начистив черевики, взяв у торбину хліб і пішки пустився в дорогу до Чернівців. Очевидно, що для нього це була урочиста подія, на яку він і тисячі інших українців покладали великі надії. 

На жаль, історія тоді розпорядилась інакше. Наступні двадцять з гаком років Буковина жила у складі Румунського королівства. А Василь Тимофієвич господарював на землі, ростив дітей. За словами доньки він користувався повагою в селі, до нього часто приходили за порадою в господарських справах і, не виключено, що говорили також "про політику». Але в умовах того режиму зміст розмов ретельно приховувався. Очевидно, що роль авторитета думок і активність Василя Андріяшика все ж отримала реакцію від влади вже навесні 1944 року. Одного дня він дізнався, що разом ще з кількома односельчанами є у румунському «розстрільному списку», але швидке просування фронту не дозволило виконати вирок – вже увечері того ж дня у Лашківку увійшли танки Червоної армії.

Василь Тимофієвич завершив своє життя у 1984 році і до  кінця своїх днів пам’ятав той листопадовий день у Чернівцях. Втілення мрії про вільну і незалежну Україну побачили його діти і онуки.

Продовжуємо публікацію матеріалів проєкту Прості обличчя непростої історії". Проєкт реалізовується Благодійним Фондом «Суспільні ресурси та ініціативи» за підтримки Українського культурного фонду. У відеоролику розповідаємо про особливості нашого краю та про головну ідею нашого проєкту. 

 #запідтримкиУКФ

 

 {youtube}v=2YJJDGw2e6E/youtube}