Новини

Про проєкт присвячений Т.Поповичу

Благодійний фонд «Суспільні ресурси та ініціативи» розпочав реалізацію проєкту, присвяченому меру Чернівців Траяну Поповичу 

Благодійний фонд «Суспільні ресурси та ініціативи» розпочав реалізацію проєкту «Протидія спотворенню історії Голокосту через сприяння розвитку культурно-освітнього проекту «Локальна історія крізь історію персонажів-символів: Мер Чернівців – праведник світу» за підтримки Агенції міжнародного співробітництва для розвитку "RoAid".

Ідея проєкту полягає у створенні документального фільму про діяльність мера Чернівців Траяна Поповича, якому у 1941 році вдалося врятувати кілька тисяч чернівчан єврейського походження від загибелі. Також  ця ідея зазнала певного розвитку, доповнивши розповідь про Трояна Поповича розповідями про діяльність Дорі Поповича, Олексія та Володимира Залозецьких та інших чернівчан, які під час Другої світової війни проявили себе справжніми людьми і стали на захист євреїв краю.

Ідея проекту народилась з усвідомлення того, що в умовах становлення незалежної української держави, її формування як рівноправного партнера європейського та світового співтовариства, все більш важливого значення набуває вивчення історичного минулого України та її окремих регіонів, особливостей розвитку відносин між різними групами населення. Водночас Чернівецька область належить до тих регіонів Європи, де сформовано власні традиції розвитку міжетнічних відносин. У науковій та популярній літературі  навіть існує поняття «феномен буковинської толерантності». Впродовж століть край був поліетнічним, і в ньому відносини між різними етносами будувалися на основі взаємної поваги та характеризувалися стабільністю. Винятки складали періоди історичних катаклізмів, пов'язаних із світовими війнами та політикою тоталітарних режимів. За таких умов джерелом насильства були не етнічні групи, а владні структури тих чи інших держав.

Водночас, в сучасних умовах, особливої актуальності набуває подолання негативних етнонаціональних, етнорегіональних, політичних та історичних стереотипів, які є серед найпоширеніших інструментів негативного впливу та штучного створення непорозумінь. Діди і прадіди сучасних мешканців області жили в різних державах, часто під час світових війн опинялися по різні боки фронту, захищаючи інтереси держав, чиїми громадянами вони були, або захищаючи свій народ відповідності до своїх переконань.

Мета проекту полягає у формуванні нового бачення регіональної історії та мінімізації негативних етнонаціональних, етнорегіональних, політичних та історичних стереотипів взаємного сприйняття створенням документального фільму про помітних у буковинському суспільному  середовищі постатей різної національної приналежності, які під час Другої світової війни проявили себе справжніми людьми, рятуючи осіб єврейської національності.

Крім того, на думку авторів проєкту, ці постаті є свого роду питомо чернівецьким явищем, чий світогляд був сформований традиційними для Буковини принципами толерантності та звичкою до життя у мультикультурному середовищі.

Як в ході підготовки фільму, так і після його створення планується проведення інформаційно-комунікаційної кампанії для молоді та дорослого населення, демонстрація фільму та організація його обговорення в навчальних закладах та закладах культури області.